Seznam dárců

  • 1.000 Kč 1% dárci Broker Consulting 11.3.2016
  • 27.000 Kč A.C.A.B1 Enterprise s.r.o. 3.11.2015
  • 2.000 Kč Rezerva DS 2015 24.10.2015
  • Symbol hvězdičky (*) informuje, že dar dosud není na našem účtu.
    Pokud jej neobdržíme do měsíce po záznamu daru, bude tento smazán a odečten.

  • Díky všem, darovali jste již celkem 30.000 Kč.

Byla jsem v 6. měsíci, když moje setra, žijící tou dobou v Anglii, měla tragickou autonehodu. Sestra se svým manželem a třemi dětmi se rozhodli v sobotu ráno vyjet na výlet, když jiná paní na druhém konci města měla problémy s alkoholem, antidepresivy a neváhala usednout za volant. Při předjíždění se nestihla vrátit do svého pruhu a vrazila přímo do auta mé sestry. Švagr Simon zemřel na místě, dvouletá Amálka za tři dny v nemocnici. Sestra bojovala ještě týden, nicméně svůj boj prohrála. Bylo jí 31 let. Z pětičlenné rodiny tak zůstaly pouze dvě děti, pětiletý Olen a sedmiletá Bělinka. O tom, jaké šrámy na těle či na duši jim zůstaly, psát nebudu. Čas určitě některé rány zahojil a dnes děti žijí s mojí mamkou, jejich babičkou, i nadále v Anglii, mají 11 a 13 let, a věřím, že nejhorší mají za sebou.

Abych se však vrátila ke svému těhotenství…. Krátce po této tragické události jsem byla hospitalizována v nemocnici, jelikož miminko už vůbec nerostlo a nešly mu přes placentu téměř žádné živiny. Proto se lékaři rozhodli těhotenství ukončit a pokusit se miminko zachránit v inkubátoru. Matýsek se narodil 23. dubna s porodní váhou 1350g a délkou 39 cm. Byl to takový malý králíček, ale od prvního dne velký bojovník. Potvrdila se u něj drobná vada srdce, lehce postižená levá mozková komora a hypospadie. V pouhém měsíci života podstoupil operaci srdce, která naštěstí dopadla dobře, za půl roku pak podstoupil ještě jednu menší operaci srdce. Následovalo několik hospitalizací v nemocnici, různé infekce, operace varlátek, nožiček atd. V jednom roce života se mu rozjela epilepsie, která velmi zásadně ovlivnila jeho psychomotorický vývoj, a místo toho aby se Matýsek posouval kupředu, tak se spíš vracel zpět.

Když to celé zkrátím, tak dnes má Matýsek šest let, nechodí, nesedí, nemluví, jezdí na vozíčku, je plně závislý na naší pomoci, ale je to takové naše sluníčko. Je to větší optimista než my všichni dohromady, pořád se usmívá, mává každému člověku na potkání a myslím, že je to opravdu šťastné dítě. Všímá si jen toho, co je dobré, usmívá se dokonce i na doktory, kteří v jeho životě nahrají zrovna příjemnou roli ... A mám se od něho hodně co učit. Pro mě jako matku je to však náročné fyzicky i psychicky, ale on je spokojený. Vůbec se zde nezmiňuji o svém starším synovi, který celou tu dobu je chtě nechtě na vedlejší koleji. Že jsem odešla z práce, abych to všechno nějak zvládla, už byl jen logický důsledek toho všeho.

A když už byl Matýsek z nejhoršího venku, přišla jsem na řadu já. Je to přesně rok, co se u mě objevil velmi agresivní nádor prsu, který se rychle rozšířil a způsobil metastáze v lymfatických uzlinách. Podstoupila jsem náročnou operaci, mám za sebou rok léčby a výsledky mám zatím výborné. Nicméně jedna z věcí, kterou mi kladou lékaři na srdce je, že musím myslet na sebe, že musím odpočívat a 90% své energie věnovat svému uzdravení, a že bych měla co nejméně používat levou ruku, aby nenatíkala. A to se s postiženým dítětem dělá dost těžce.

Říkám si, co mi tím chce osud naznačit… Říká se, že člověk dostane naloženo jen tolik, kolik unese… Tak se držím. Necítím žádný vztek, ani lítost, neříkám si, proč zrovna já. Jsem bojovník každým coulem a říkám si dobře: "Co se mám touto lekcí naučit? Co je potřeba v mém životě změnit?" A jediné co mě napadlo je, že je asi načase potlačit svoji hrdost a přiznat, že ani já nejsem nesmrtelná, ani já nemusím všechno zvládat sama, a že nastal čas, naučit se říkat o pomoc. Jedna z důležitých věcí pro Matýska je kvalitní fyzioterapie a pomoc asistence.
Ráda bych pro Matýska uskutečnila 14 denní rehabilitace Adeli v Piešťanech, na které pojišťovna nepřispívá. Rehabilitace jsou v hodnotě 70 000 Kč a potřebovala bych pomoci s úhradou.

Předem děkuji za jakoukoli finanční pomoc.


Dobrým skutkem pro Matyáše Nováka je finanční dar 30 000 Kč na náklady rehabilitací Therasuit v Centru Hájek.

Blanka Nováková
Olomouc
Telefon: 777 037 939


Fotogalerie

NAŠI PARTNEŘI

Transparentní účet: 5005005006/2010 + IBAN: CZ4420100000005005005006
Sbírkový účet: 5005005022/2010
Všeobecné obchodní podmínky, Prohlášení o ochraně osobních údajů dle GDPR
Tvorba webových stránek - Neternity.cz