Narodil jsem se jako zdánlivě zdravé miminko. Ve třech letech mi však byla diagnostikována geneticky podmíněná choroba – svalová dystrofie typu Duchenne. Choroba se vyznačuje postupným ochabováním kosterního a dýchacího svalstva a srdečního svalu. Toto vede v začátcích k problémům s chůzí. Později nohy zeslábnou natolik, že je chůze znemožněna úplně a pohyb je možný pouze na invalidním vozíku. Ještě později zeslábnou i ruce a svalstvo zad a hrudníku. Tím pádem není možné sedět
a používat ruce, nemocný leží téměř bez vlastního pohybu na speciální posteli s matrací proti proleženinám, zcela odkázán na asistenci další osoby. Dále nastupují dýchací potíže, pacient dýchá za podpory ventilátoru prostřednictvím tracheostomické kanyly. V tomto stavu se nyní nacházím já.

Žiji společně s rodiči. Bydlíme v panelovém bytě ve 4. patře s maličkým výtahem, do kterého se nevejde žádné lehátko, na kterém bych se mohl dopravovat. Takže se vůbec nedostanu ven, tedy kromě cest k lékařům, kdy mě ven a dovnitř dopravuje záchranka společně s hasiči po schodech na nosítkách. Rodiče se o mě celodenně/celonočně starají. Vzhledem mé nepohyblivosti a dýchání s podporou ventilátoru mi musí pomáhat úplně ve všem. Aby všechno časově, fyzicky i psychicky zvládli, museli se oba vzdát zaměstnání a v péči o mě se během dne střídají.

Kvůli omezeným možnostem pohybu k mým koníčkům vždycky patřil počítač – hraní her, pouštění filmů a hudby, vyhledávání zajímavostí, atd. Dokud jsem ještě mohl sedět a hýbat rukama, všechno jsem zvládl sám. Poté, co jsem schopnost sedět a hýbat rukama ztratil, již na počítači sám nezvládnu vůbec nic.

Naštěstí dnes existuje k počítači přídavné zařízení, které umožňuje ovládáním pomocí očí. Jedná se o snímač pohledu očí PCEye a počítačový program Grid pro práci očima s počítačem, což nahrazuje většinu funkcí myši a klávesnice pro osoby s nepohyblivýma rukama.

Budu moc rád, jestliže mi přispějete na počítač s tímto zařízením, abych se mohl věnovat svému koníčku samostatně. Děkuji.
Ondřej Pospíšil

Dobrým skutkem pro Ondru Pospíšila je finanční dar ve výši 100 000 Kč na pořízení počítače, snímače pohybu očí a speciálních programů na ovládání očima.

Ondřej Pospíšil
Plzeň
Tel: 725632432

Ondra_Pospisil.jpg

NAŠI PARTNEŘI

Transparentní účet: 5005005006/2010 + IBAN: CZ4420100000005005005006
Sbírkový účet: 5005005022/2010
Všeobecné obchodní podmínky, Prohlášení o ochraně osobních údajů dle GDPR
Tvorba webových stránek - Neternity.cz