• Aktuality
  • /
  • 21.05.2024

Moje osobní Camino - Jana Šímová

Když jsem svůj záměr svěřila přátelům, zasypali mě mnoha dotazy. Tak si to shrneme...
Na krku téměř dvě pětky, diagnostikováno RS, v hlavě cosi, co tam nepatří, ale s čím se vzájemně respektujeme a neprovokujeme. Za poslední rok jsem nejvíc na jeden zátah ušla maximálně 5 km. A teď mě jich čeká cca 240.

Jestli to dám? Nevím, uvidíme. Udělám pro to maximum. Dojdu až tam, co mi moje tělo a zdraví dovolí. Jestli mám strach, obavy? Mám. Nemám ráda nejistotu, krok do neznáma ve mně vyvolává paniku. Neumím plánovat ze dne na den. Neumím anglicky a s němčinou nevím, jak v těch místech obstojím. Je to pro mě vystoupení z komfortní zóny.

S kým jdu? S tím nejlepším parťákem mého života. S někým, kdo mě nikdy nezklamal, nikdy mi nelhal a komu mohu bezmezně věřit. Kdo zná všechna má tajemství i touhy. S někým, kdo překonal všechny překážky, které mi život naložil. S tím, kdo už ví, že když mi hlavou prolítne myšlenka: "Tohle bych nezvládla.", život jen prohodí: "Tak schválně!" a rovnou nastaví zkoušku. Ten parťák už nepochybuje a ví, že zvládnu cokoliv, pro co se rozhodnu… Jdu sama se sebou, s otevřenou myslí a srdcem, rozhodnutá přijmout vše, co cesta přinese. Proč? Protože chci, protože můžu. Zatím mi nohy fungují. I když občas bolí, řeknu si: "Díky bohu, zatím je cítím."

Přelom roku byl pro mě hodně turbulentní a nebylo jisté ani to, zda budu dál pracovat na stejném místě. Moje rozhodnutí, že se vydám na tuhle cestu, bylo jedinou kotvou, abych se nezbláznila. Říká se, že v těch největších krizích vznikají ty nejlepší nápady. Snad to potvrdím, až se vrátím. Co ale skvělý nápad byl, je spojení cesty s Dobrým skutkem. A to se teprve začaly dít věci!
Rozhodnutí, komu pomohu, jsem nechala na holkách z charitativní organizace. Ony ví nejlíp, kdo pomoc potřebuje a já k nim mám naprostou důvěru. Minulý týden mi v mailu přistál příběh dvojčátek. Chlapci si ten start do života dost zrychlili. Když přišli na svět, vážil každý jako necelý pytlík mouky. Dnes je jim osm let a za ten krátký život museli vybojovat mnohem víc výzev, než já za celý život. Jsou to velcí bojovníci. A jejich maminka? Před ní hluboce smekám. Včera jsme se setkaly. Bydlí totiž v Chomutově, kde jsem prožila většinu svého života, a zrovna včera jsem tam podepisovala kupní smlouvy se svými klienty. Náhoda? Na ty já nevěřím.  

Věřím, že se vždy potkají lidé, kteří se potkat mají a mají si něco předat. Maminka Eliška při vyprávění o jejich cestě na mě chrlila spoustu odborných názvů, kterým jsem nerozuměla. Strašidelně zní, už když je vysloví. O to horší to pro rodiče asi je, když ví, že se s tím perou jejich děti. A rovnou dvě. Vypadala křehce a unaveně. V očích však měla vnitřní sílu a odhodlání pomoci nejen svým klukům, aby jednou mohli žít plnohodnotný život, ale své znalosti a zkušenosti je rozhodnuta šířit dál.

Chce tak pomoci i dalším rodičům, kteří hledají tak jako ona. Ze všech stran totiž slyšeli: "To chce čas, oni to doženou." Ona ale dnes už ví, že na čekání není čas, že při tom "čekání" kluci musí zamakat mnohonásobně více. Co příroda umí zařídit za devět měsíců, oni ještě nedotáhli, ale pořád je velká šance, že to zvládnou. Je mnoho druhů terapií, které jim v tom mohou pomoci, jenže účinné terapie stojí peníze. A právě těmi jim můžeme pomoci my. Moje hendikepy jsou v porovnání s nimi malicherností a jejich příběh mě motivuje to dát, i když mi někteří našeptávali, že to nezvládnu. A co když jo?   

Tak schválně. Za každý kilometr pošlu klukům do sbírky 10 Kč. A vás vyzývám, pojďte mě na té cestě podpořit. Každá vaše koruna, jakkoli vysoký dar klukům pomůže a mě zase ten pocit, že mám kolem sebe spoustu dobrých lidí. Ten pocit mě bude na té cestě pohánět.

Já mám pro chlapce ještě jednu symbolickou misi. Tu však prozradím až na konci cesty. Nechci to zakřiknout. Může to být totiž začátkem dalšího příběhu Sama a Daníka.  

Nejlepší příběhy píše život sám. Pro tyhle dva "Cipísky" udělám maximum. S maminkou Eliškou jsme navíc jen tak náhodou zjistily, že se naši rodiče znají a kdysi se často navštěvovali. Vždy se potkají ti, co se potkat mají. Děkuji Dobrému skutku za spojení.

Chcete-li pomoct, příběh Sama a Daníka najdete zde i s odkazem kam poslat příspěvek. Já vám za ně ze srdce děkuji.  
Jana Šímová, MFP
manažer/konzultant senior, investiční a realitní specialista Broker Constulting, a.s.