Poděkování a informace - Člověk v tísni, o.p.s.

Aktuálně k 22. 7. 2022

Vážení dárci, 
je to už nějakou dobu, co jsem se s Vámi v pravidelném newsletteru podělila o to, jak se vyvíjí naše pomoc na Ukrajině. Dnes se k této válkou zmítané zemi opět společně vrátíme. 

„Všechno, co jsme za 30 let vybudovali, nám shořelo před očima,” říká Mikola. Jeho dům v malé vesnici v Žytomyrské oblasti zasáhla raketa. Přišel o domov i hospodářství. Svitlana musela se svými dvěma dcerami utéct z Kramatorsku, útočiště našla v kolektivním centru Lykhivka v Dněpropetrovské oblasti, které podporujeme.

Od začátku invaze na Ukrajinu jsme obětem zajistili pomoc v hodnotě přesahující 670 milionů korun. Náš ukrajinský tým o 190 zaměstnancích pracuje ve 23 z 24 oblastí a pomohl již více než 317 tisícům lidí. V Doněcké a Charkovské oblasti na okraji frontové linie jsme za poslední měsíc zásobili na 20 tisíc lidí trvanlivými potravinami a zároveň pravidelně dovážíme pitnou vodou. V osvobozených oblastech opravujeme vodovodní potrubí a začínáme s opravami domů a kolektivních center, aby lidé měli kde přečkat následující zimu. Mobilní tým čtrnácti psychologů poskytuje psychosociální pomoc vnitřním uprchlíkům, dalších 10 psychologů pomáhá přes telefonní linku.

Další detaily i o tom, jak pomáháme v Česku, se dočtete v novém článku, který jsme pro Vás opět po měsíci sepsali.

Dnešním e-mailem bych Vám chtěla poděkovat za Vaši podporu Člověka v tísni a důvěru, kterou v organizaci máte.

S úctou
Romana Weingärtner
Člověk v tísni

Informace převzaty z newsletteru Člověka v tísni ze dne 22. 7. 2022.

CVT_pomoc5.png


Aktuálně k 9. 6. 2022

Vážení dárci,
už přes sto dní trvá invaze na Ukrajinu. Od té doby se nám podařilo pomoci více než sto tisícům lidí přímo na místě, ale i těm, kteří před válkou utekli do Česka. A to všechno především díky Vám a Vaší podpoře sbírky SOS Ukrajina.

Šimon Pánek odjel minulý týden za naší ukrajinskou misí a přímo v osvobozeném městě Boroďanka na sever od Kyjeva pro Vás natočil krátké poděkování. Odkaz na video je zde.

Naše pomoc samozřejmě pokračuje. Na Ukrajině stále rozvážíme vodu a potraviny, menšími částkami podporujeme ty nejpotřebnější, aby si mohli koupit přesně to, co nejvíce potřebují. Finančně pomáháme dalším organizacím, které působí v oblastech, kde my sami nejsme. V Česku doučujeme ukrajinské děti a pořádáme pro ně adaptační skupiny. Obětem války pomáháme v deseti českých krajích a na helplince, věnujeme se individuální sociální práci přímo v terénu a mnoho dalšího.

Všechny aktuality najdete na našem webu.

Děkujeme ještě jednou za Vaši důvěru, bez ní by nic z toho nebylo možné.

S úctou
Romana Weingärtner
Člověk v tísni

Informace převzaty z newsletteru Člověka v tísni ze dne 9. 6. 2022.


Aktuálně k 20. 5. 2022

Vážení dárci,
na Ukrajině Člověk v tísni působí už od roku 2014. Od začátku invaze před třemi měsíci se ale naše práce v zemi od základů změnila. Namísto budování vodovodního potrubí a podpory vzdělávání teď dodáváme potraviny a hygienické potřeby, rozdáváme deky a rozvážíme pitnou vodu. Celkem jsme obětem války zajistili za 3 měsíce pomoc v hodnotě 469 milionů korun.

Přímo v zemi už máme 171 zaměstnanců. Jen na Ukrajině jsme za uplynulý čtvrtek pomohli více než 100 tisícům lidí, a to i ve městech, jako je Charkov, Buča, Severodoněck nebo Irpiň.

„I díky štědrosti našich dárců jsme se během prvního měsíce stali největším dodavatelem humanitární pomoci na Ukrajinu,” zhodnotil Šimon Pánek a my tímto děkujeme všem štědrým dárcům, kteří nám pomáhají pomáhat.

Nezapomínáme ani na pomoc v Česku. Připravujeme české učitele na práci s dětmi, které utekly před válkou, provozujeme ukrajinskou helplinku, zřizujeme adaptační skupiny pro nejmenší, pracujeme na strategii důstojného bydlení, finančně jsme podpořili 67 dalších pomáhajících organizací, které působí v oblastech, jež nestačíme pokrýt sami.

Jak přesně naše pomoc vypadala? Čemu se věnujeme právě teď? A co plánujeme? To všechno se dočtete v novém článku na webu.

Děkuji za Vaši důvěru!
S úctou

Romana Weingärtner
Člověk v tísni

Informace převzaty z newsletteru Člověka v tísni ze dne 20. 5. 2022

CVT_pomoc4.jpg


Aktuálně k 6. 5. 2022

Vážení dárci,
už více než dva měsíce pomáháme ze všech sil obětem válečného konfliktu na Ukrajině. Díky podpoře dárců z Česka jsme zajistili pomoc v hodnotě 428 milionů korun.

Přímo na Ukrajině už pomáhá přes 150 zaměstnanců Člověka v tísni. Každé dva týdny shrnujeme v tiskové zprávě naši pomoc a ani dnešek není výjimkou. Vypravili jsme čtrnáctý vlak s humanitární pomocí, dostali pitnou vodu k tisícům lidí, vybavili další centra pro uprchlíky na západě Ukrajiny.

Ráda bych Vás dnes informovala o tom, jak se nám daří pomáhat Ukrajině.

Voda pro Doněck i Luhansk

Jedním z největších problémů na východě Ukrajiny je, že mnoho lidí kvůli bojům zůstalo bez přístupu k pitné vodě. Tento měsíc jsme proto v oblastech Doněck, Luhansk a Záporoží zásobili vodou 18,5 tisíc lidí.

Pokračujeme i s vypravováním vlaků a kamionů, které do země vozí jídlo, hygienické pomůcky nebo přikrývky. V pondělí odjel z Prahy čtrnáctý vlak a kamiony směřovaly za poslední dva týdny do Dnipra a Lvova. Na západě Ukrajiny jsme během 14 dnů pomohli malým finančním darem ve výši 74 dolarů 5 908 pečlivě vybraným potřebným. Stejnou pomoc obdrží i v následujících měsících. Lidé si tak koupí přesně to, co nejvíce potřebují.

Pomoc nově příchozím lidem z Ukrajiny pokračuje také v Česku. Provozujeme poradenská a asistenční centra, pro ukrajinské děti organizujeme adaptační kurzy a podporujeme jejich duševní zdraví. Další pomáhající organizace v Česku jsme podpořili částkou 44 milionů korun v oblastech, které sami nepokrýváme.

Na webu si přečtete další detaily a můžete se třeba podívat i na reportáž o naší helplince.

Děkuji za Vaši důvěru!

S úctou
Romana Weingärtner
Člověk v tísni

Informace převzaty z newsletteru Člověka v tísni ze dne 6. 5. 2022

CVT_pomoc3.png


Aktuálně k 26. 4. 2022

Vážení dárci,
naše práce na Ukrajině nepolevuje. I přesto, že jsme všechny své síly napnuli k pomoci obětem války, nepřestali jsme pomáhat v ostatních zemích světa, kde máme své stálé mise.

Za poslední týden jsme jen na východ Ukrajiny dopravili 13 kamionů humanitární pomoci. Další pomoc se dostala i do zničené Buči, Irpině nebo Černihivu, které opustila ruská vojska. Ukrajinský tým jsme rozšířili na 142 zaměstnanců. Obětem války jsme od začátku invaze zajistili díky sbírce SOS Ukrajina pomoc v hodnotě 351 milionů korun.

Na západě Ukrajiny začneme příští týden finančně pomáhat drobnými částkami 18 900 vybraných lidí z těch nejohroženějších skupin, například zdravotně postiženým. Sami se tak budou moci rozhodnout, na co peníze nejvhodněji využít a co potřebují nejvíce.

V Česku pomáháme v polovině krajů, poskytujeme sociální pomoc a poradenství, materiální a finanční podporu nebo pomoc se vzděláváním dětí a českých i ukrajinských pedagogů. K dispozici je stále ukrajinská help linka na čísle +420 770 600 800, která denně řeší na 40 případů.

Nic z toho by nebylo možné bez podpory našich dárců. Proto všem, kteří pomáhají Ukrajině a podporují Člověka v tísni, děkuje ve videu i Šimon Pánek. „Česká republika je zemí, která v prvním měsíci a půl pomohla Ukrajině ze všech nejvíc. Jsem na to hrdý.”

O tom, jak se vyvíjí naše pomoc na Ukrajině, v Česku i v dalších zemích Vás budu opět informovat za dva týdny.

Děkuji za Vaši důvěru a přeji Vám klidné jarní dny!

S úctou
Romana Weingärtner
Člověk v tísni

Informace převzaty z newsletteru Člověka v tísni ze dne 26. 4. 2022


Vážení dárci, 

už více než 6 týdnů pomáháme i díky našim dárcům obětem války na Ukrajině. Za tu dobu jsme poskytli pomoc v hodnotě přesahující 300 milionů korun. Na místě máme přes 100 zaměstnanců s hlavní kanceláří ve městě Lvov.

Tento týden naše humanitární zásilka dorazila i do města Severodoněck, kde pokračují boje, tisíce lidí jsou odříznuty od dodávek plynu a vody. Lidé město nemohou opustit, zůstávají uvězněni ve sklepech a domovech bez jídla. Naše kamiony sem dovezly potraviny pro 4 000 lidí a hygienické potřeby pro 1 500 osob.

„Naše humanitární pomoc dodaná do Severodoněcku byla z vlaku, který před několika dny dorazil do Dnipra. Odtud byla nákladními auty dopravena dále na východ. V Severodoněcku budou věci distribuovány ukrajinským Červeným křížem,“ říká Petr Drbohlav, regionální ředitel pro Východní partnerství a Balkán.

Člověk v tísni v uplynulých dnech doručil humanitární pomoc do nejhůře postižených oblastí Ukrajiny. V rámci konvoje OSN se pomoc dostala už dvakrát do města Sumy. Celkem do obklíčeného města dorazily 4 kamiony pomoci Člověka v tísni, převážně potraviny a hygienické potřeby pro celkově 6 000 lidí.

  • Vysíláme další vlaky a kamiony s pomocí

Od počátku invaze se nám povedlo na Ukrajinu vypravit celkem 11 vlaků a 26 kamionů naplněných humanitární pomocí. Pravidelnou humanitární pomoc dopravujeme do Kyjeva, Dnipra, Lvova i do východních měst.

„Železnicí jsme schopni přepravit nejefektivněji velké množství nákladu. V místech bojů nebo na místech, odkud se ruská armáda čerstvě stáhla, stále chybí základní potraviny a hygienické prostředky, a proto bychom chtěli v následující době dále vypravovat tři vlaky týdně,“ doplňuje Petr Drbohlav.
Přečtěte si podrobnosti v aktuální tiskové zprávě

  • Pomáháme uprchlíkům na místě

Na západě, kde máme hlavní kancelář ve městě Lvov, pokračujeme v podpoře kolektivních center, kam se uchylují lidé utíkající před boji v jiných částech Ukrajiny. Vybraná centra jsme vybavili kuchyňskými potřebami, lůžkovinami nebo matracemi. Pomoc s vybudováním kapacit pro provizorní ubytování uprchlíků na západní Ukrajině bude jednou z hlavních priorit naší práce v této oblasti.

Pomáháme i tam, kde fyzicky nejsme, proto jsme finančně podpořili uvnitř Ukrajiny téměř 150 menších neziskových organizací, které pomáhají na místě. Těmto organizacím jsme zatím poskytli 38 milionů korun. Nakupují a distribuují za ně potravinové balíčky, vodu, kojeneckou výživu a také vybavují kryty, kde se lidé ukrývají při bombardování.

Dvěma tisícovkám nejpotřebnějších lidí jsme rozdali finanční podporu. Ze zkušeností z jiných konfliktů víme, jak důležitá je pomoc v hotovosti, za kterou si lidé nakoupí nejnutnější věci sami. Tyto finanční distribuce plánujeme jako součást podpory v místech, kde alespoň částečně funguje trh.

  • V Česku pomáháme v polovině krajů

Naši lidé se podílejí na chodu Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině a dalších integračních míst: informují, zajišťují poradenství, prověřují nabídky, překládají, hlídají děti a dál spolupracují s dalšími organizacemi.  Stále řešíme stovky individuálních žádostí o pomoc. Finančně jsme podpořili více než 49 dobročinných organizací, které přímo pomáhají uprchlíkům v ČR.

V Krajských centrech pomoci Ukrajině rozdáváme letáky s informacemi v ukrajinštině o naší telefonické help lince. Běžencům z Ukrajiny jsou k dispozici naši poradci na čísle 770 600 800. Zároveň doučujeme děti češtinu, připravujeme české učitele na příchod ukrajinských dětí do škol a chceme co nejdříve zapojit i ukrajinské pedagožky. Věnujeme se spoustě dalších oblastí, přečtěte si o nich v tiskové zprávě.

Na závěr bych Vám ráda ze srdce poděkovala za Vaši podporu a důvěru v Člověka v tísni.

S úctou
Dana Zimová
Člověk v tísni

Informace převzaty z newsletteru Člověka v tísni ze dne 8. 4. 2022


Vážení dárci,

česká pomoc je jedna z největších, ne-li v této chvíli vůbec největší humanitární pomoc, která na Ukrajinu byla dopravena či je na cestě. Na místě máme přes 100 zaměstnanců a v průběhu posledních tří týdnů jsme zajistili pomoc pro desítky tisíc lidí v Česku i na Ukrajině v hodnotě přesahující 170 milionů korun.

Chtěl bych Vám ze srdce poděkovat za Vaši důvěru v Člověka v tísni a informovat o naší pomoci. 

  • Posíláme humanitární pomoc 

Díky našim dárcům jsme mohli od začátku března vypravit už sedm vlaků a 13 kamionů naplněných humanitární pomocí v hodnotě 124 milionů korun. Matrace, spacáky, trvanlivé jídlo, hygienické pomůcky nebo elektrocentrály zaplnily přes 3500 palet a dostaly se do válkou zmítaného Kyjeva, Dnipra, okolí těchto měst, doněcké, charkovské a luhanské oblasti, a pokud se skutečně otevřou humanitární koridory, tak i do Mariupolu a Sumy. Sedmý vlak je ještě na cestě.

O naší pomoci si přečtete na webu, neustále přidáváme nové tiskové zprávy.

  • Pomáháme přímo na Ukrajině

V prvních dnech po invazi přemístil Člověk v tísni hlavní kancelář do Lvova. Na západě země podporujeme vnitřní uprchlíky, kterých je na Ukrajině přes dva miliony a kteří přicházejí především z válkou nejvíce postižených oblastí. Naše priorita je vybavovat kolektivní centra pro uprchlíky mimo velká města ve lvovské a ivanofrankivské oblasti nebo v Zakarpatí, kam se koncentruje hodně lidí.

Přes 15 tisíc lidí pravidelně zásobujeme pitnou vodou v oblastech, kde válka poničila rozvody nebo kde vodovodní řady nefungovaly už před invazí. Dodáváme i kanystry, cisterny nebo balenou vodu do mnoha měst a vesnic. Na území Ukrajiny provozujeme bezplatnou linku psychologické podpory. Mnoho z těch, kteří dnes čekají v kolektivních centrech, zažili bombardování, byli nuceni se schovávat v krytech, sklepech, museli se loučit se svými blízkými nebo byli svědky násilí a utrpení. 

Kde nepomáháme my, pomáhají peníze českých dárců prostřednictvím dalších organizací. V celé zemi jich působí v rámci obrovské solidarity mnoho a my jsme jim rozdali už čtyřicet finančních grantů určených na humanitární a záchranné operace.

  • Pomáháme i v Česku

 Do České republiky přišly od začátku války statisíce lidí, kteří utíkají před boji. Naši lidé pomáhají v Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině a podporujeme finančně desítky dalších organizací a pomáhajících iniciativ ve městech po celé zemi. 

Výrazně jsme podpořili potravinové banky, které 70 procent svých zásob vydávají na pomoc rodinám prchajícím před válkou. Kolegové a kolegyně poskytují odborné poradenství uprchlíkům, zajišťují volnočasové aktivity pro děti, zřídili dětské koutky, vypomáhají s logistikou a celkovou podporou chodu asistenčních center. Spustili jsme ukrajinskou helplinku na čísle 770600800, kde devět našich kolegů pomáhá s vyplněním dokumentů, ubytováním, ale nabízí i podporu a hřejivé lidské slovo. 

Naši humanitární zkušenost z válečných krizí, uprchlických vln a obnovy po katastrofách, kombinovanou s expertizou v českých vzdělávacích, sociálních a zaměstnanostních politikách nabízíme českému státu, komentujeme legislativu a přinášíme konkrétní návrhy pro budování systému, který musí zvládnout přijetí a adaptaci stovek tisíc nově příchozích lidí právě v oblasti bydlení, vzdělávání a trhu práce.

To, co jste se nedozvěděli z tohoto e-mailu, se dozvíte přímo na webu Člověka v tísni.

Ještě jednou děkuji za Vaši důvěru, bez ní bychom nebyli tak silní.

Se srdečným pozdravem
Šimon Pánek

Člověk v tísni

Informace převzaty z newsletteru Člověka v tísni ze dne 31. 3. 2022

Fotogalerie

NAŠI PARTNEŘI

Transparentní účet: 5005005006/2010 + IBAN: CZ4420100000005005005006
Sbírkový účet: 5005005022/2010
Všeobecné obchodní podmínky, Prohlášení o ochraně osobních údajů dle GDPR
Tvorba webových stránek - Neternity.cz